samochody do tuningu

Od końca.
Zbiornik, podajnik, przedpalenisko i dowolny kocioł na paliwo stałe. Cokolwiek przed kotłem nawali, można w nim palić dowolnie innym opałem. Liderem w tym jest Hajnówka (ale nie Moderator).
A więc jeszcze raz. Na trociny jest przystawka składająca się z: zbiornika na trociny, podajnika ślimakowego i przedpaleniska. Trociny palą się w przedpalenisku, nie kotle. A więc praktycznie typ kotła nie ma tutaj znaczenia. Chociaż Hajnówka sprzedaje także kocioł do tego, ale to już oddzielna sprawa.

Rownież zamierzamy kupić kocioł na paliwa stałe Moderator z Hajnówki. Z tego co zdążyłam się zorientowac to Moderator i SAS mają dobre opinie użytkowników. Zamierzamy kupić Moderatora 17kW i równie chętnie wysłuchałabym dodatkowych opinii użytkowników takiego pieca.
Pozdrawiam
Magda

jak wyżej, nurtuje mnie pytanie, byłem przekonany do fex'a, nawet ostatnia podwyżka mnie nie zniechęciła, choć przyznam, ostudziła... (firma podobno ma tyle zamówień, że w ogóle nie przejmuje się ewentualnymi rezygnacjami... w sumie ciekawe, tyle zamówień, a w soboty nie pracują)
no i zacząłem szukać, a wtedy jak wiadomo rodzą się wątpliwości; same dobre rzeczy mówi się o moderatorach z Hajnówki, mam nadzieję, że są dolnego spalania, może ktoś używa i podzieliłby się spostrzeżeniami

Uprzedzając ewentualne pytania, komin mam słaby, 14x17, wysoki na około 10 metrów, powierzchnia do ogrzania to niecałe 200m2 ocieplone styropianem 10cm.

pozdrawiam,
m

Ja polecę piec "Moderator" z Hajnówki. Opalany tylko drewnem, różnego rodzaju tzn. mokre, suche; liściaste lub iglaste; różne odpady drewna. Wszystko to pali się znakomicie. Nie mam doświadczenia z węglem ani groszkiem także się nie wypowiem, ale piec jest do tego przystosowany. Palą się dobrze liście i trociny (to z doświadczenia znajomych którzy też taki piec mają)
Piec ma automatykę, ale jest niewykorzystana z tego względu, że drewno spala się zbyt szybko i wytwarza wtedy zbyt dużo ciepło, można zagotować układ pomimo 90 litrów w piecu 17KW (zdarzyło się 2 razy w ciągu 6 lat)
Jednym słowem naprawdę dobry piec. Polecam

czytam i czytam o tych kotłach i dalej nic nie wiem :-?
Myślałam o kotle z Hajnówki typu Moderator ale oni mają chyba tylko górne spalanie a to że chcem dolne to wiem 8) :wink:
Jest tu u nas kilka firm co robia kotły ale to są małe firemki i nie qwiem czy ich kotły będa yak dobre jak tych dużych z różnymid certygikatami :roll:
I jeszcze jedno, nasz gośc od co mówi, ze potrzebujemu 24 kW :o
Myślę że na nasz domek to za dużo i jakieś 18-20 w zupełności wystarczy :roll: :roll: :roll:


Mogę liczyć na pomoc :-? :roll: :roll: 8)


Witam,

Miesięcznie podłączamy kilkanaśie wkładów kominowych żaroodpornych do kotłów typu Zebiec,Moderator, Hajnówka...itd i gdy rozmawiamy z użytkownikami to przyznają się ,że palą niezbyt wysuszonym drzewem(suche drewno musi sezonowac około 4 lat).
bez przesady, 2 lata wystarczą

Doradzić tak od razu bez gry wstępnej :D to będzie ciężko
Doradzenie konkretnego systemu, pieca jak i grzejników wymaga poznania pewnych szczegółów dotyczących zarówno budynku jak i samego inwestora :lol:

Jeden z wariantów to piec na opał stały (oczywiście) tylko jaki na rynku mamy dwa rodzaje Typ „łóżko” :) np. Moderator z Hajnówki i typ „lodówka” np. Zębiec Ten pierwszy zajmuje więcej miejsca w kotłowni i często potrafi zakopcić kotłownie (zasyp od góry) Typ drugi w/g mnie lepszy zajmuje mniej miejsca no i nie kopci w tej grupie są z dolnym spalaniem droższe od zwykłych ( z górnym spalaniem) bardziej sprawne ale i wymagające lepszego ciągu Instalacja jeśli nie przewidujesz pieca gazowego lub olejowego musi być systemu otwartego, rury miedziane a grzejniki stalowe (płytowe) np. Purmo, Kermi, Radson itp. Dobrze by było od tego pieca grzać też ciepłą wodę proponuję zasobnik (nie bojler) 150L Jeśli stojący to np. Elektromet lub wiszący np. Quatro firmy Biawar Zasobnik należy tak podłaczyć by latem można było grzać ciepła wode bez grzania c.o.
dołączyć instrukcje montażu ?

Na początku miałem kupic kocioł MODERATOR z Hajnówki, wygląda tak :


http://img.bazarek.pl/90490/7775/331...4d2f0ed832.jpg

Duża komora zasypowa, na prawdę! Przez to bardzo wygodny !

Pytałaś jeszcze jak często muszę podkładac do swojego, 1 raz !
Trochę drewna na rozpałkę, na to do pełna węgiel i w buforze wodę mi gotuje ! Z 20 C ,,,

Czyli podkładam raz na 2 dni :wink:

No to jakie spalanie ma ten kocioł http://www.moderator.com.pl/images/schemta.jpg
firmy Moderator z Hajnówki :roll: :roll:
Może jak ktoś widział tych kotłów ileś tam i zna się trochę na nich to wie o co biega bo ja jakoś niebardzo, choć tłumaczenie brzozy jest bardzo dobre 8)
Ale jeżeli dobrze cię zrozumiałam to moim zdaniem te kotły z Moderatora mają górne spalanie :-? :-? :roll: :roll: Przynajmniej tak wynika z tego rysunku :-?
Jak zadzwoniłam to powiedziano mi że są to kotły ze spalaniem dolnym :roll: :roll: :-?

Czy kocioł Hajnówka firmy NESKOP to taka sama konstrukcja co Moderator (też z Hajnówki) Hajnówka(NESKOP) w opisie na stronie jest piecem na dolne spalanie głownie drewna, natomiast Moderator występuje w opisie jako kocioł górnego spalania chociaż gdzieś wyczytałem, że kiedyś występował w opisie jako kocioł z dolnym spalaniem, konstrukcja i wygląd podobny. Jeśli ktoś miał doświadczenie z tymi kotłami to proszę o opinie, czy ten pierwszy NESKOP można porównać z kotłem FEx Plus lub Irleh?

:P :P :P :P :P :P
Mamy piec do CO :P :P :P
Bardzo bardzo sie cieszę. :P :P :P :P :P
:P :P :P :P :P :P :wink:
Jest to piec z Hajnówki z firmy Moderator 20kW 8)

http://www.moderator.com.pl/index.php?o=kociol/show/7

Ale ja dalej nie wiem czy jest to dolne czy górne spalanie :oops: :oops:

Oglądaliśmy też wkłady kwasoodporny do komina :-?
Trochę to nas będzie kosztowało ale cóż lepiej chyba zapobiegac niż potem tak jak u naszej Agi remontować zaraz :-? :(

Tynki sa już w naszej sypialni i obryzgane sciany u Szymka i w tzw, komputerowym :-? :roll:

Witam.
Pytanie jak w temacie - czy ten piec się sprawdził? Chcę palić w nim drewnem, ale z tego co czytam na stronach producenta to przystosowany jest on głównie do spalania odpadów typu troty, słoma itp. Nie wiem z jakim skutkiem będzie spalał TYLKO drewno (grab, buk) - jeśli posiadacie takie piece to proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem z ich użytkowania.
pozdrawiam

Nie napotkałem nigdzie na porównanie dwóch systemów konstrukcji i funkcjonowania kotłów c.o.-Moderatora z Hajnówki z kotłem typu Vigas czy Atmos.Moderator jest znacznie tańszy, Vigas sprawia wrażenie technologicznie bardziej zaawansowanego.Jakie są ich wady i zalety? Czy ich sprawność i funkcjonalność są porównywalne ?

Inwestor dzisiaj byłem u jednego klienta mojego który handluje kotłami na paliwa stałe i na placu stały kotły z Hajnówki typ moderator podobno bardzo popularne w rejonie Siedlec i co na tabliczce znaminowej było napisane Max temperatura pracy kotła 90stC. To jak to jest z tym gotowaniem wody skoro kocioł jest przeznaczony do pracy w takiej temperaturze. I jeszcze jedno proponowałbym zapoznać się z ofertą firmy Defro. Mają taki śmieszny kociołek, który może chodzić na trochę niższych parametrach i nic mu się nie dzieje. Ot taka inna konstrukcja.

A co do złączek zaprasowywanych miedzianych mają dopuszczenia do zalewania w posadzce.

W końcu możemy dalej działać - JEST KREDYT
Czekamy na poprawę pogody i ruszamy ostro do przodu

Najpierw zmiany:
- kominek przeniesiony na przeciwną ścianę
- w pomieszczeniu gospodarczym piec c.o. moderator Hajnówka
- w sypialni na górze garderoba

Następnie dach (dachówka BRASS)

Oby tylko pogoda dopisała

Dzięki za odpowiedź
Ogniwo raczej odpada, ponieważ nie ma modelu z dolnym spalaniem.
Moderator z Hajnówki - być może, tylko mam mam wątpliwości co do załadunku drewna przez drzwiczki bedące u góry: czy nie będzie się z dymić przy załadunku drewna?
Szukam dobrego pieca do palenia drewna (tj. takiego, który jest przystosowany głównie do spalania węgla). Niby jest to sprzeczność, ale doświadczenia znajomych ogrzewających świadczą o tym, że taki "piec na wszystko" doskonale się sprawdza. Jeśli chodzi o piece zgazowujące drewno (np. Atmos) to uważam, iż jest to pomyłka - znam osobę mającą ok. 150 m dom i w/w piec - ubiegłej zimy "poszło" blisko 30 m drewna.

Szukam tzw. "pieca na węgiel", który miałby: w miarę duże drzwiczki załadunkowe (cięcie metrówki na 3 części), solidne wykonanie i materiały (blacha 6 mm - chodzi o trwałość pieca), dobrą automatykę oraz byłby z dolnym spalaniem (dłuższa droga spalin więc mniej zużytego drewna i rzadsze podkładane do pieca). Jak dotąd nie znalazłem na polskim rynku takiego wyrobu - czy nikt nie robi takiego pieca?

Witam,
zgadzam się z wieloma rzeczami które Pan napisał- przyczyną niszczenia komina przez spaliny jest w większym stopniu opał niż kocioł. Miesięcznie podłączamy kilkanaśie wkładów kominowych żaroodpornych do kotłów typu Zebiec,Moderator, Hajnówka...itd i gdy rozmawiamy z użytkownikami to przyznają się ,że palą niezbyt wysuszonym drzewem(suche drewno musi sezonowac około 4 lat). Bardzo często pytają nas jako to jest? kiedys mieli stary kociol ,az z niego buchał żar i nic kominowi nie bylo.Teraz gdy zmienili na nowy kociol w ciagu roku wychodza plamy na scianach... Nowoczesne kotły mają o wiele wiekszą sprawność. Spaliny wychodzące z kotła są o wiele chłodniejsze niż kiedys. Tempertura spalin spada wraz z drogą pokonywana przez spaliny w kominie. W którymś miejscu osiąga temp punkt rosy i spaliny sie skraplają. I w tym miejscu robia sie mokre plamy na kominie. Wiem na 100% z doświadczenia ,ze zadna cegła nie wytrzymna takich warunków-tylko wkład kominowy żaroodporny lub komin systemowy zaroodporny przeciwdzila dzialaniu spalin.
Marcin

W temacie, w którym się przedstawiamy, większość osób pisze, skąd jest, ale pomyślałem, że można by zebrać to wszystko w jednym miejscu ;]

PS O ile się nie mylę, to tutaj po dwóch godzinach znika możliwość edycji postu... Szkoda, chciałem stworzyć taką listę, na której byłoby wszystko ^^ Chyba że jakiś moderator da się nakłonić do współpracy xD W każdym razie:

Dolnośląskie:
Cornelia - Wrocław
Daleylah - Wrocław
Kameleoon - Wrocław
Pinestump - Wrocław
Sheila - Wrocław
UFOO - Wrocław

Kujawsko-pomorskie
Marcin - Czumsk Duży/k. Włocławka

Lubelskie
LilyAnn - Lublin
Zakarum - Zamość

Lubuskie
chiarahaggel - Zielona Góra

Łódzkie
Lady - Łódź
Red Sam - Tomaszów Mazowiecki

Małopolskie
Amaranth - Kraków
Aney - Kraków
Beezqp - Kraków
bubus - Niepołomnice/k. Krakowa
Cela - Zagórze/k. Krakowa
Charism - Nowa Huta
Daleylah - Libiąż
ethan - Dąbrowa Górnicza
Gothic girl - Siedlec
Herod - Brzesko/Kraków
hexnight - Kraków
klaudia_nw - Brzesko
Mrozo - Kraków
Nemona - Obidza/k. Starego Sącza
Nutella - Kraków
Sergio - Łęki/k. Brzeska / Gromnik/k.Tarnowa
xsadxstarx - Niepołomnice/k. Krakowa
Zit - Niepołomnice/k. Krakowa


Mazowieckie
Arcasto - Warszawa/Szwelice k. Pułtuska
Corn - Garbatka/k. Radomia
Daviduzz - Warszawa
LilyAnn - Warszawa
nightmichael - Warszawa
Sushi - Jabłonowo Mazowieckie/k. Warszawy

Opolskie

Podkarpackie
Ghost Love Score - Przemyśl
Luna Oscura - Zarzecze/k. Stalowej Woli

Podlaskie
Daviduzz - Białystok/Mikłaszewo k. Hajnówki

Pomorskie
Chilla - Gdynia
Olaa001 - Lębork/k. Gdańska

Śląskie
Adrek - Lipowa/k. Żywca
Aney - Cisiec/k. Żywca
Beezqp - Cisiec/k. Żywca
Czarna Carmen - Tarnowskie Góry
ethan - Dąbrowa Górnicza
HietalaFan - Bielsko-Biała
Imaridiana - Gliwice
Kasiunia - Lubliniec/Gliwice
Lestat - Ruda Śląska
Loving Heart - Częstochowa
Lutzek - Tychy
Memol - Katowice
niewymierna - Tychy
polityk2 - Ruda Śląska
Siren - Bielsko-Biała
Wishmaster - Bytom

Świętokrzyskie
Angie - Nałęczów

Warmińsko-mazurskie
Izuś - Gordejki/k. Olecka
cwaniak - Elbląg
frozen_spirit - Olsztyn

Wielkopolskie
Achti - Leszno (okolice)
Elavi - Ostrów Wielkopolski
MedeA - Leszno

Zachodniopomorskie

JEŚLI MOŻESZ PODEŚLI MI CENNIK NA KOTŁY Z HAJNÓWKI NA PALIWO STAŁE Z PODAJNIKIEM NP: TYP MODERATOR + SMOK

POZDRAWIAM

Fanfara Moderator z Hajnówki też robi kociołki do pracy w układzie zamknietym (montowane zabezpieczenie termiczne). Sam sprawdź. Pozdrawiam

Witam.
Jestem pierwszy raz na tym fascynującym forum. Przeczytałem całe 12 stron, trochę mi z tym zeszło ale warto było. Jest to temat, którym się bardzo interesuję i dawno czegoś takiego szukałem. Normalne porady dla normalnych ludzi a nie jakieś wywody lub teorie "fachowców". Wielki podziw dla Last Rico za wiedzę, czas i chęć podzielenia się z nami swoim doświadczeniem.
Troszkę temat wygasa. Mam jednak nadzieje, że wraz z nadejściem pierwszych dni kiedy trzeba będzie przepalać w naszych "kopciuszkac" wrócą forumowicze i podzielą się z nami swoimi nowymi pomysłami.

Jestem w posiadaniu kotła Moderator z Hajnówki. Opisywany był już przez dandi 33. Chyba się nie obrazi bo wykorzystałem jego szkic. Mam z nim taki problem: cały jest pokryty smołą grubości ok 1-2mm miejscami nawet więcej. Jest chyba przewymiarowany ma 17KW i ogrzewa dom 90m2, 85 żeberek aluminiowych, wymiennik 200l, sterownik z dmuchawą ustawiony na 60 stopni. Taki mi doradzili przy zakupie (lepiej za duży niż za mały) no i kupiłem. Teraz po przeczytaniu wątku chcę coś w nim zmienić.

Mam pytanie do Last Rico i reszty forumowiczów.
Czy obłożenie kotła od wewnątrz szamotką (łącznie palenisko i komora tylna) zmniejszy jego moc?
Pomysł z przerobieniem go na górniaka bardzo dobry ale można też przerobić go na dolniaka. Nie jest to latwe ale nie jest nie wykonalne. Myślałem cegłą szamotką oddzielić wymiennik od komory zasypowej i oczywiście zakleić końcową część ruszta.
Co Wy na to?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...706361223.html
Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Sezon już nie długo a zaprawa musi jeszcze wyschnąć

Pozdrawiam wszystkich palaczySzablon by Sliffka (© samochody do tuningu)