samochody do tuningu

Popatrzył na kobietę lekko brwi do góry unosząc. Jego spojrzenie było jednym z tych ironicznych i zarazem pogardliwych. O losie, czemu zesłałeś akurat ją na poszukiwania? Gdyby Kayleigh miał ją określić paroma słowami to byłyby te wyrazy których dżentelmeni nie używają i na które damy uciekłyby z piskiem. Jednak cóż pozostaje. Musi tylko iść na ten cholerny cmentarz i nieco połazić po nagrobkach aby w końcu powiedzieć, że wampirów nie ma. Takie trudne? Chyba trudniejsze już jest wytrzymać z tą przesłodką paniusią i stukniętym drowem. Cieka go długa droga.
-W takim razie naprzód.
Powiedział z ironią w głosie i ruszył w stronę cmentarza, który był jednym z miejsc co bardzo często odwiedzał. Dziwne, ale tak było na prawdę. A może mężczyzna ten nie jest do końca zdrowy na umyśle? To by chyba odpowiadało na wszystkie pytanie, jednak nie należy szukać prostych odpowiedzi ale zgłębiać się w tajemnice. Takie było motto jednego z członków rodu Creavd, jednak osobnik ten dawno już umarł, a teraz na świcie inne zasady panują. Czyli wszystko sobie ułatwiać.

1. imię i pseudonim:
Maria, Mergal/drevnikocur

2. data urodzin:
30.05.1988

3. miasto:
Wrocław

4. muzyczni ulubieńcy:
Soulfly, Sepultura, Kreator, Therion, Blind Guardian, Apocalyptica, Rob Zombie, Hans Zimmer, Sigur Ros, Edith Piaf (poszukuję pilnie jej nagrań!), Lais, Żywiołak, Amorphis... mogę tak bez końca.

5. ulubione style:
death/thrash/power metal, folk najczęściej

6. ulubiona płyta:
Sepultura - Roots / Therion - Lemuria. nie mogę się zdecydować.

7. ulubiona piosenka:
last.fm mówi, że Universal Spirit Mix zespołu Soulfly

8. światopogląd (i dlaczego):
optymistyczno-sakrkasyczno-fatalistyczny

9. motto:
'Dum spiramus, speramus' oraz 'Per aspera ad astra'

10. ulubione filmy:
Amelia, Truposz

11. ulubieni aktorzy:
Johnny Depp (się nie popiszę niczym nowym)

12. gdyby świat się miał skończyć, to...
poszłabym do spacer

13. ulubione książki:
Biały Oleander, Zorza Północna

14. ulubieni artyści:
Wojtek Siudmak

15. ulubieni pisarze / poeci:
P. Pullman, G. Nix, Tolkien, E.A. Poe, Ch. Baudelaire ('Wesołego Zmarłego' każę sobie na nagrobku wyryć), L. Caroll ('Jabberwocky' bije wszystkich na łeb na szyję)

cześć, mam naimie Łukasz i mój nick w grze medal of honor allied assault to DevilPL chcialbym napisac tu pare slów o sobie żebyś wiedział z kim kurcze blade jego mać zadarłeś bydlaku jeden :] a więc... jak już powiedziałem mam naimię Łukasz, a moje motto brzmi: jak jakiś bydlak Ci dowala, skop mu dupala
Ten właśnie napis, który umieszczą na Twoim nagrobku niech będzie przestrogą dla wszystkich, którzy zadrą ze mna w grze MoHaa i nie tylko...

Władca Podziemia DevilPL

http://www.youtube.com/watch?v=aSHAf53Qsec

Pogrzeb Józefa Piłsudskiego, 12-18 maja 1935 Warszawa, Kraków (Wawel) - film dokumentalny Ryszarda Ordyńskiego filmweb
"Na wypadek nagłej śmierci"

"Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili. Na kamieniu czy nagrobku wyryć motto wybrane przez mnie dla życia:

Gdy mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie
Tak żyłem

A zaklinam wszystkich co mnie kochali sprowadzić zwłoki mojej matki z Sugint Wiłkomirskiego powiatu do Wilna i pochować matkę największego rycerza Polski nade mną. Niech dumne serce u stóp dumnej matki spoczywa. Matkę pochować z wojskowymi honorami ciało na lawecie i niech wszystkie armaty zagrzmią salwą pożegnalną i powitalną tak aby szyby w Wilnie się trzęsły. Matka mnie do tej roli jaka mnie wypadła chowała. Na kamieniu czy nagrobku mamy wyryć wierzs z "Wacława" Słowackiego zaczynający się od słów:

Dumni nieszczęściem nie mogą...

Przed śmiercią Mama mi kazała to po kilka razy dla niej czytać"

~Józef Piłsudski

c.d
" dwa dni po smierci Piłsudskiego znaleziono kartkę pisano
niewyrażnym już pismem,tak jakby rękę prowadziła śmierć
Ta 'ostatnia" ,a jakby już pośmiertna wola,to wspomniany
już
Testament Piłsudskiego/.../
"Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu.Niech!Niech tylko moje serce
wtedy zamkniete schowają w Wilnie
gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie jako
wodzowi Wilno jako prezent pod nogi
rzucili
Na kamieniu czy nagrobku wyryć motto wybrane przeze mnie
dla życia


jakby czas się załamał
na pół
skoro kursywą, to pewnie ma uzasadnienie, ale mimo to lekko zgrzytnęła mi końcówka: złamał na pół, ale załamał w połowie

motto kursywą bardzo ładne, nadawałoby się na napis na nagrobku

pierwsza część wiersza też mi się podobaNowe pochówki na starym Podgórzu?
Bartłomiej Kuraś, Maria Kudroń2007-02-20,

Czy na zabytkowym cmentarzu Podgórskim w centrum Krakowa znów będzie można chować ludzi? Chce tego małopolski konserwator zabytków. Jego pomysł ma szanse powodzenia. Sprawę mają rozstrzygnąć krakowscy radni.

Rynek nieruchomości notuje rosnące ceny nie tylko mieszkań czy działek, ale i kwater cmentarnych. W ostatnie wakacje pierwsza licytacja 10 pustych grobów w zabytkowej części cmentarza Rakowickiego cieszyła się dużą popularnością. Za cmentarne piwnice płacono po 50 tys. zł.

- To była prawdziwa okazja, udało mi się wylicytować grób w pobliżu miejsca spoczynku Jana Matejki - mówił jeden z uczestników tamtej licytacji. - Osiągnąłem już w życiu wszystko, co zamierzyłem. Jestem uporządkowanym człowiekiem, więc nie chciałem, by po mojej śmierci rodzina musiała szukać dla mnie miejsca. A chciałem spocząć na prestiżowym cmentarzu.

Wyszłoby cmentarzowi na dobre

Osób szukających dobrych cmentarnych lokalizacji jest coraz więcej. Dlatego małopolski konserwator zabytków zastanawia się nad otwarciem dla pochówków zabytkowego cmentarza Podgórskiego w centrum Krakowa.

- Ta nekropolia podupadła. Decyzja o przywróceniu w tym miejscu pochówków wyszłaby cmentarzowi na dobre. Ludzie zaczęliby odnawiać nagrobki i dbać o nie - uważa Jan Janczykowski, małopolski konserwator zabytków. - Cmentarz można poszerzyć o przylegające do niego tereny zielone i tam zbudować nowe grobowce.

Ostatni pogrzeb na starym cmentarzu Podgórskim odbył się w 1992 r., a w ciągu minionego ćwierćwiecza złożono tu jeszcze tylko dwie osoby: w 1981 i w 1986 r.

Pomysł ponownego otwarcia nekropolii ma już zwolenników wśród radnych miejskich. - W czasach gdy miejsca na zabytkowych cmentarzach cieszą się dużą popularnością, wznowienie pochówków na Podgórzu jest dobrym pomysłem - ocenia Bogusław Kośmider, radny PO. - Na cmentarzu Rakowickim już dokonuje się przekopań nieopłacanych grobów, w podobny sposób można by wygospodarować wolne miejsca także na Podgórzu. Sprawą do dyskusji jest określenie, kto mógłby być chowany na tym cmentarzu. Czy wszyscy obywatele Krakowa, czy może tylko mieszkańcy dzielnicy - dodaje Kośmider.

O pochówkach zdecydują radni

Cmentarz Podgórski został założony w 1786 r. i służył mieszkańcom miasta Podgórze do czasu uruchomienia nowego cmentarza przy ul. Wapiennej w 1900 r. Najstarsza znana inskrypcja pochodzi z roku 1794 i dotyczy grobu Agnieszki Drelinkiewiczówny, zniszczonego podczas budowy ul. Powstańców Śląskich w 1976 r.

- Po tamtej budowie na starym cmentarzu w Podgórzu zachowała się już tylko jedna czwarta nagrobków. Budujący ulicę nie przejmowali się cmentarzem. Niszczono zabytkowe nagrobki, a szczątki ludzkie mieszkańcy Podgórza znajdowali na sąsiednich ulicach - opowiada Jarosław Żółciak, architekt zajmujący się historią Podgórza. Jest przeciwny otwarciu cmentarza dla nowych pochówków. - Już niewiele zostało z nekropolii będącej częścią historii Podgórza. Trzeba zadbać o zachowane grobowce. Nowe pochówki doprowadzą do zniszczenia niepowtarzalnego charakteru tego cmentarza - uważa Żółciak.

Ostateczną decyzję o wznowieniu pochówków na starym cmentarzu Podgórskim ma podjąć rada miasta.

- W niedługim czasie powinniśmy zająć się tą sprawą - zapowiada radny Kośmider. - Pod koniec ubiegłej kadencji rozstrzygnęliśmy zasady pochówku na Rakowicach. Te kwestie bardzo interesują mieszkańców miasta. Pora rozstrzygnąć sprawy dotyczące starego Podgórza.

"Gazeta" z TVP Kraków

Więcej o pochówkach na krakowskich i małopolskich cmentarzach można dowiedzieć się, oglądając środowe "Studio otwarte" w TVP Kraków.

Mottem programu będzie fragment powieści Moniki Piątkowskiej "Krakowska żałoba":

"Maurycy postawił nagrobek osiem lat wcześniej, kierując się bardziej przezornością niż chrześcijańską pokorą, w czasach gdy dawni włodarze miasta (...) poczęli wystawiać na sprzedaż resztki z resztek dawnej świetności, na jakie niespodziewanie pojawił się popyt: miejsca w rodzinnych grobowcach. (...) Nawet jemu kupowanie miejsc w cudzych grobach wydawało się niesmaczne. Choć pierwszym uczuciem był gniew, zaraz pojawiła się trzeźwa myśl, że zanim się obejrzy, zabraknie już ziemi, on zaś, on właśnie, wyląduje na zapomnianym cmentarzu (...) Wówczas to wykupił miejsce w poświęconej ziemi, nie bez drobnego bezprawia i za astronomiczną sumę, kierując się jedynie urokiem kasztanowców i dogodnym położeniem kwatery: w samym sercu cmentarza."

Początek programu o godz. 18.25.


Zastanawia mnie jedno, czy jeśli cmentarz jest obiektem zabytkowym, to czy czasem ponowne jego uruchomienie nie powinno zostać poprzedzona badaniami archeologicznymi?

Zapewne nie obejdzie się także bez badań DNA, kto to będzie finansował? Miasto czy może właściciele grobów?Szablon by Sliffka (© samochody do tuningu)